۵ ویژگی محتوای خوب و موثر در فرایند بازاریابی دیجیتال
۸ شهریور ۱۳۹۶
۸ دلیل برای طراحی اپلیکیشن موبایل برای مدارس
۱۵ شهریور ۱۳۹۶

تکنولوژی جوانی که تنها ۲۶ سال سن دارد قسمت بزرگی از زندگی روزمره همه ما را فراگرفته است و به‌سرعت در حال پیشرفت است و وارد تمامی جنبه‌های زندگی ما شده است. طراحی وب‌سایت در سال ۱۹۹۱ متولد شد. این تکنولوژی خوش‌قدم، نتیجه پروژه tim berners بر روی پروژه ابرمتن است. شاید برای بسیاری از ما اولین صفحات وب غیرقابل‌تصور باشد. صفحاتی که روی مرورگرهایی مشاهده می‌شد که تنها شامل چند خط متن خام بودند. پس از ۲ سال توسعه‌دهندگان توانستند مرورگرهایی باقابلیت موزاییک تولید کنند. دنیای وب در حال ظهور بود و دنیای بدون قانون به‌سرعت دچار هرج‌ومرج می‌شود. ازاین‌رو در ۱۹۹۴ سازمانی به نام W3C مسئول وضع قوانین دنیای وب شد که امروزه نیز تمامی پروتکل‌های دنیای وب زیر نظر این سازمان تدوین می‌شود. در همین سال استفاده از جداول برای سازمان‌دهی صفحات وب نیز رایج شد.


رقابت در دنیای وب

رفته‌رفته هیجان در دنیای وب بالا گرفت و دوره‌ای پررقابت آغاز شد که در آن کمپانی‌ها تمامی تلاش خود را می‌کردند تا رقیب را از میدان درکنند. این دوران از ۱۹۹۶ تا ۱۹۹۹ طول کشید و طی این دوره مفید و پررقابت قابلیت‌هایی مانند ایجاد صفحات وب بدون استفاده از جدول، استفاده از فایل‌های فلش برای ایجاد جذابیت و صفحات وب تعاملی به مرورگرها افزوده شد. در سال ۱۹۹۸ شرکت netscape مرورگر خود را تحت عنوان یک پروژه جهانی متن‌باز ارائه نمود و به‌این‌ترتیب مایکروسافت با ارائه اینترنت اکسپلورر در سال ۲۰۰۰ این جنگ را به نفع خود پایان داد.


ظهور مرورگرهای جدید از کمپانی‌های بنام

شاید نام اینترنت اکسپلورر خیلی خوشایند نباشد ولی بد نیست بدانید همین مرورگر برای اولین بار به‌صورت کامل html4 و css1 را پشتیبانی می‌کرد و برای اولین بار امکان استفاده از تصاویر png را ایجاد نمود.
قرن ۲۱ مصادف با پیشرفت دنیای وب فراتر از تصور همگان شد به نحوی که نیاز به مرورگرهای باقابلیت‌های بالاتر کاملاً حس شد و کمپانی‌هایی مانند گوگل اقدام به تولید مرورگرهای محبوبی مانند کروم کردند. ولی بد نیست خدمات خوب اینترنت اکسپلورر پیشکسوت را از یاد نبریم و خیلی به این مرورگر کم‌لطفی نکنیم.


تغییر معیار سنجش در دنیای وب

با ظهور مرورگرهای جدید با پشتیبانی از html5، css3 و javascript ارزش‌های دنیای وب متحول شد. پیش‌ازاین استفاده از المان‌های گرافیکی متنوع مهم‌ترین معیار ارزشمندی یک وب‌سایت محسوب می‌شد ولی در قرن ۲۱ پادشاهی به محتوا واگذار شد تا تنوع و پویایی دنیای واقعی به دنیای وب نیز منتقل شود و وب‌سایت‌هایی با محتوای پویا و پاسخگوی نیازهای کاربران به اطلاعات به وجود آیند.
رفته‌رفته استفاده از کدهای خام جای خود را به استفاده از قالب‌های آماده دادند که تحت عنوان نرم‌افزارهای تولید محتوا شناخته می‌شوند و امروزه از تنوع بالایی برخوردارند. در انتخاب این نرم‌افزارها موارد زیادی موردتوجه هستند که به مهم‌ترین آن‌ها اشاره می‌کنیم.تعداد تقریبی وب‌سایت‌های ایجاد شده توسط تکنولوژی‌های مختلف طراحی وب‌سایت

تکنولوژی‌های مورد استفاده تعداد وب‌سایت
WordPress بیش از ۱۸ میلیون
Adobe Dreamweaver بیش از ۲٫۷ میلیون
Joomla بیش از ۲٫۵ میلیون
Blogger بیش از ۸۳۰۰۰۰
Drupal بیش از ۷۲۲۰۰۰
TYPO3 بیش از ۴۲۵۰۰۰
Shopify بیش از ۲۸۲۰۰۰
Magento بیش از ۲۷۲۰۰۰
PrestaShop بیش از ۲۶۳۰۰۰
Brix بیش از ۱۵۱۰۰۰


 

طراحی و بازاریابی اطلاعات: بدون شک یکی از مهم‌ترین موارد موردتوجه هر فرد در طراحی وب‌سایت وجود امکانات مناسب برای طراحی ظاهر زیبا و پیروی از استانداردهای کد نویسی به‌منظور محبوبیت در موتورهای جستجو است.
طراحی کاربردی و تعاملی: همیشه باید به یاد داشته باشید خواست کاربران را محترم بشمارید زیرا همین تعداد کاربران معیار ارزش سایت شما است.
محتوای صفحات: محتوای هر صفحه باید دارای تنوع و زیبایی باشند و درکنارهم به نحو متناسبی قرار بگیرند تا علاوه بر زیبایی بصری مفیدترین اطلاعات را در زمان مناسب به کاربر منتقل کنند و از نوع فونت و چیدمان درست در صفحات استفاده شود.


موشن گرافیک: هر سایتی با هر نوع فعالیتی باوجود اندکی سرگرمی و تنوع جذاب‌تر است. برخی از این موارد می‌تواند با موشن گرافیک تأمین شود. پس وجود یک گرافیست خلاق را از یاد نبرید.
با در نظر گرفتن تمامی این موارد میزان استفاده از ۱۰ نرم‌افزار مدیریت محتوای وب‌سایت محبوب در دنیا را موردبررسی قرار داده‌ایم تا مقایسه اجمالی از آن‌ها داشته باشیم. البته فراموش نکنید برای هر شرایط انتخاب خاصی نیاز است که این به تحلیل خودتان از شرایط و امکانات موجود بستگی دارد.


بررسی اجمالی ویژگی‌های ۳ نرم‌افزار تولید محتوای محبوب

WordPress Joomla Drupal
تعداد دانلود(عمومیت) بیش از ۱۴۰ میلیون بیش از ۶۳ میلیون بیش از ۱۳ میلیون
هزینه رایگان رایگان رایگان
قالب‌های آماده بیش از ۴۰۰۰ بیش از ۲۰۰۰ بیش از ۱۰۰۰
پلاگین های رایگان بیش از ۴۵۰۰۰ بیش از ۷۰۰۰ بیش از ۳۴۰۰۰
نصب آسان دارد دارد دارد
زمان نصب ۵ دقیقه ۱۰ دقیقه ۱۰ دقیقه
توانایی‌های فنی موردنیاز
به‌روزرسانی تقریبا هر ۴۲روز تقریبا هر ۳۶روز تقریبا هر ۵۱روز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *