تاثیر گوشی‌های هوشمند بر محیط زیست، از رویا تا واقعیت

دیگر نگران رمز عبور فراموش شده اینستاگرام خود نباشید
۱ شهریور ۱۳۹۶
پروژه طراحی سایت و اپلیکیشن ویستاوین به شرکت ارژنگ سامانه ایرانیان سپرده شد
۷ شهریور ۱۳۹۶

در طول تاریخ بشری هر پدیده‌ی نو و جدیدی به همراه خود نگرشی دوگانه با خود در پی داشته است، این که آیا بودن یا نبودن آن پدیده به نفع بشریت است یا ضررش… به طور مثال شکافت هسته‌ای، جنگ و ویرانی در پی دارد یا جان هزاران انسان را از مرگ نجات می‌دهد؟! همچنان که قابل استفاده در پزشکی و صنعت و تکنولوژی‌های مدرن است، مقدار بسیار بسیار زیادی زباله هسته‌ای پدید می‌آورد که برای آینده حیات انسان و زمین بسیار مضر و بس خطرناک است.


به راستی که بشر سال‌هاست با این گونه موارد مشابه درگیر است. پدیده‌ای که امروز بشر با بودن و یا نبودن آن به شدت دست به گریبان است، حضور عنان گسیخته گوشی‌های هوشمند در زندگی روزمره است. ابزاری کار‌آمد که در تمامی عرصه‌های زندگی بشری ردپایی از خود به جای گذاشته است. امروزه گوشی‌های هوشمند جزیی لاینفک از حیات بشری محسوب می‌گردند. گوشی‌های هوشمند و اپلیکیشن‌های موجود در آن گستره‌ای عظیم از زندگی روزانه ما را در بر گرفته اند.


کاربرد گوشی‌های هوشمند

با تکامل و بهبود تکنولوژی‌های به کار رفته در گوشی‌های هوشمند روز به روز بر کارآیی آنها افزوده می‌شود. ابزاری که زمانی صرفا جهت برقراری یک مکالمه ساده بین دو نفر به کار گرفته می‌شد، اکنون کارآیی‌های بسیاری را در خود جای داده است. کابردهایی که حتی به ذهن خطور هم نمی کند، گوشی‌های هوشمند از بسیاری جهات باعث بهبود کیفیت زندگی شده اند. دسترسی سریع تر به اطلاعات در تمامی زمینه ها، ایجاد گردش‌های مالی سریع و آسان، دسترسی سریع به منابع اطلاعاتی و بسیاری دیگر ازاین قبیل اتفاقات خوب به دلیل وجود گوشی‌های هوشمند است، تجربه‌ای که شاید با هیچکدام از تجربه‌های گذشته بشر قابل مقایسه نباشد.


تاثیر گوشی‌های هوشمند بر محیط زیست

این روزها خبرهای زیادی در مورد تاثیر گوشی‌های هوشمند بر محیط زیست شنیده می‌شود. برخی از این خبرها بر پایه پژوهش و بررسی دانشمندان است و در بسیاری موارد در حد شایعه است. اما براستی در این آشفته بازار چگونه باید سره را از ناسره تشخیص داد. در این که گوشی‌های همراه باعث تغییر بسیاری از عادت‌های انسان شده اند جای هیچ شبهه‌ای نیست به طور مثال مصرف کاغذ در بسیاری موارد کاهش یافته است و یا استفاده از خدمات آنلاین جهت خرید و کارهای بانکی و … می‌تواند باعث جلوگیری از استفاده بی‌رویه از خودروهای شخصی شود و در نتیجه مصرف سوخت را کاهش داده و ایجاد آلاینده‌های مضر برای محیط زیست را نیز کاهش دهد.


یکی دیگر از کاربردهای گوشی‌های هوشمند و استفاده از اپلیکیشن‌های موجود در آن، اطلاع‌رسانی و نقش مفید رسانه‌ای است که این فضا در اختیار بشر قرار داده است. امروزه در جوامع در حال رشد بسیاری از صنایع و تکنولوژی‌های نوظهور، خود باعث تولید آلودگی زیست محیطی می‌گردد از این روی این ابزار در راستای اطلاع‌رسانی و به تصویر کشیدن این کج‌روی‌ها که در بلندمدت حیات بشری را به خطر می‌اندازد بسیار موثر و مفید است. از سوی دیگر شبکه‌های اجتماعی در اصلاح رفتار جمعی جوامع انسانی می‌تواند نقش بسزایی داشته باشد. به طور مثال تصاویری که از رها سازی زباله ها در طبیعت و مخدوش نمودن چهره‌ی زیبای آن می‌گردد می‌تواند جلوی تخریب زیست محیطی را بگیرد و اذهان بشری را به فکر وادارد. که براستی ادمه‌ی این روند باعث چه ضایعات جبران ناپذیری خواهد شد؟!!


گوشی‌های هوشمند عامل تولید زباله صنعتی

همان طور که در مقدمه اشاره گردید تمامی پدیده‌های نوین دارای پیامدهای مفید و مضر هستند. به طور مثال با تمامی فوائدی که می‌توان برای گوشی‌های هوشمند برشمرد اما باید به این نکته نیز اذعان داشت که زباله‌هایی که از لاشه گوشی‌های هوشمند پدید می‌آید خود به شدت باعث آلودگی محیط زیست می‌گردد. و یا اینکه طبق پژوهش‌های جدید گازی که از باطری گوشی هوشمند متصاعد می‌گردد خود اثرات بد زیست محیطی دارد.


حال چه باید کرد؟! از یک سوی حذف و کنارگذاشتن این تکنولوژی مفید اساسا به ذهن هم خطور نمی کند از سوی دیگر تبعات ناشی از از استفاده بی رویه آن می‌تواند خود باعث معضلات بزرگ و جبران ناپذیری در حیات بشری گردد در این بین به نظر می‌رسد پیدا کردن راه‌حلی میانه در دستور کار تیم‌های پژوهشی بسیاری از شرکت‌های تولید کننده تکنولوژی گوشی‌های هوشمند قرار گرفته است، تولید گوشی‌های سازگار با محیط زیست و گوشی‌های هوشمندی که قابلیت بازیافت و جذب در محیط زیست را دارند. البته رسیدن به این مهم و فراگیر شدن آن شاید زمان بیشتری را طلب نماید. اما می‌توان با اطلاع رسانی و آگاهی بخشی از طریق شبکه‌های اجتماعی در جوامع بشری نسبت به اثرات مخرب زیست محیطی استفاده نا مناسب از این تکنولوژی‌ها، راهی مناسب در جهت اصلاح مصرف آن ایجاد نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *